1) NÁRAMEK PŘÁTELSTVÍ

Snažte se nepřivézt si z dovolené suvenýr, který vám bude akorát připomínat, jak jste někomu sedli na lep. Podvodník se vám bude snažit prodat náramek, a když ho odmítnete, prostě vás vezme za zápěstí, nasadí vám ho a bude za něj chtít nehorázné peníze. Jako bonus vám jeho komplic ještě stihne vybrat kapsy.

Kde: Francie, Itálie, Španělsko, Egypt

2) BACHA, DÍTĚ!

Zbystřete, pokud si to přímo k vám začne na ulici kráčet žena s batoletem v náručí. V tu chvíli ještě nevíte, že ve skutečnosti drží panenku, takže když ji hodí vaším směrem, začnete ji v panice chytat. A zatímco jste v šoku, její přátelé vás prošacují odshora dolů.

Kde: Itálie

3) ŠPERK ZA BABKU

Řidič rikši vám přátelským tónem poví, že podnik nebo pamětihodnost, na kterou chcete svézt, má zavřeno. Místo něj vám doporučí jiné místo, kde už vás bude vyhlížet jeho kamarád. Začne vykládat, že od místních nakupuje diamanty a drahokamy a pak je draze směňuje v zahraničí. Že jste to ale vy, prodá vám je docela levně a vy na nich pak můžete doma vydělat majlant.

Kde: Thajsko, Indie

4) FLIRT

Pokud si vás vyhlédne atraktivní dáma a vy si začnete říkat, že s tím loupajícím se spáleným nosem přece jen nevypadáte tak špatně, radši zařaďte zpátečku. Kráska se bude snažit vás přimět, abyste ji vzal na rande do baru nebo nočního klubu, což pravděpodobně uděláte a pak se nebudete stačit divit vyděračské výši útraty.

Kde: Řecko a všude jinde taktéž

5) PŘÍLIŠ NÁPOMOCNÝ "MÍSTŇÁK"

Sympatický člověk vám nabídne pomoc, až budete bezradně koumat, jak z bankomatu nebo automatu na jízdenky dostat, co chcete. Zatímco vám bude radit, zapamatuje si váš PIN a později vás okrade. Anebo vám peníze vytrhne z ruky ještě dřív, než začnete říkat "Díky moc".

Kde: kdekoliv v Evropě

6) ROZBITÝ FOŤÁK

Už v tom umíte trochu chodit, takže kvůli portrétu před kašnou byste svou zrcadlovku cizinci do rukou nedali. Může se ale stát, že někdo bude chtít fotku od vás. Foťák nebude fungovat, a když ho budete vracet, upustí ho na zem a pak bude výhružně žádat peníze na nový. To tak. Ať si příště radši udělá selfie.

Kde: všude

7) LEŠTIČ BOT

Zatímco jdete ulicí, někdo k vašim nohám upustí kartáč na boty. Vy ho v dobré víře podáte tomu, kdo jej upustil, a on vám jako výraz vděku začne šůrovat obutí. Vyjde vás ale dráž než leštění u ševce ze Savile Row.

Kde: Turecko

8) POZOR, KAPSÁŘI!

V ulicích uvidíte varovné cedule, jejichž autorem je ovšem místní vykutálená parta zlodějíčků. Po přečtení nápisu si mimoděk zkontrolujete peněženku a mobil a oni budou přesně vědět, kam pro ně sáhnout.

Kde: Evropa

9) FALEŠNÝ LÍSTEK

Až budete netrpělivě podupávat nohou ve frontě na jízdenku nebo vstupenku, přiskočí k vám ochotný pán, který bude tvrdit, že chce prodat tu svou. Výhoda je, že na ni dává slevu, nevýhoda, že vám nebude fungovat, protože není pravá.

Kde: Paříž, Londýn

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist