Ve zmrzlinovém kornoutu
Majitel Bugsy's baru Václav Vojíř doporučuje salcburskou restauraci Carpe Diem, která se proslavila kreativní přípravou finger food.
"Při cestě na jih Evropy se zastavuji v Salcburku, v restauraci Carpe Diem Finest Finger Food v centru města, která nabízí prvotřídní zážitek v podobě degustačních menu sestavených z rozmanitých finger foodů. Není tajemstvím, že za tímto nevtíravě designovým skvostem stojí po Mozartovi nejúspěšnější Solnohraďan Dietrich Mateschitz, známý šéf Red Bullu," popisuje koncept a atmosféru podniku s michelinskou hvězdou Václav Vojíř s tím, že je neuvěřitelné, jaká jídla lze prezentovat a vybrousit do dokonalé podoby finger food. "Pro toto místo jsou signifikantní především Cones, tedy něco ve smyslu zmrzlinových kornoutů, kde těsto, ze kterého jsou vypalována, je vždy dochuceno tak, aby chuťově fungovalo s jejich náplní. Nejvíce mě v tomto provedení zaujal tataráček z mladého telecího s bramborovou kaší, kde směs koření přítomná v těstě kornoutku skvěle ladila s jeho obsahem. Rád mám také bramborové taštičky s divokým česnekem, chřestovým ragú a šafránovou pěnou. Takový soulad chutí s neuvěřitelným estetickým zážitkem je k pohledání," uzavírá Václav Vojíř.
www.carpediemfinestfingerfood.com
Vídeňská moderna
Šéfkuchař Marek Raditsch z restaurace Kampa Park doporučuje vídeňskou restauraci Do&Co.
"Restaurace sídlí ve stejnojmenném hotelu v samotném srdci Vídně, jehož moderní prosklená budova tak trochu připomíná pražský Tančící dům. V posledním patře je restaurace s fantastickým výhledem na historické centrum Vídně a také otevřená terasa, kde je možné sedět jen pár metrů od hlavní věže štěpánského dómu. Restaurace nabízí moderní kosmopolitní kuchyni s důrazem na thajská jídla, ostatně pracují zde také thajští kuchaři. Jedním z trumfů Do&Co je zvláštní koncept jídel připravovaných ve woku, což probíhá tak, že si každý host sám vybere suroviny a kuchař mu z nich připraví jídlo, což je velmi kreativní a zábavné," popisuje Marek Raditsch svůj oblíbený vídeňský podnik, v němž hraje velkou roli právě atmosféra. "Obvykle si zde dávám zapečené tygří krevety podávané s bylinkovou omáčkou, které jsou v nabídce od samého začátku a po večeři se vždycky zastavím o patro níž v baru Onyx, kde připravují skvělé koktejly," uzavírá Marek Raditsch.
Zázrak na Jadranu
Majitel a šéfkuchař Aromi a La Finestra Riccardo Lucque doporučuje restauraci Uliassi, která získala dvě michelinské hvězdy.
"Miluji rodinnou italskou restauraci Uliassi, která je umístěná těsně u pláže v městečku Senigallia, asi 50 kilometrů jižně od Rimini. Podnik má úžasnou atmosféru, všude dominuje modrá a bílá barva a člověk má dojem, jako by byl na elegantní lodi. Precizní šéfkuchař Mauro Uliassi získal dvě michelinské hvězdy, ale velký podíl na úspěchu restaurace má také jeho sestra Katia, která je naprosto famózní hostitelkou, přičemž svému bratrovi před 25 lety slíbila jen několikaměsíční výpomoc, ale nakonec zde zůstala natrvalo," přibližuje historii své oblíbené restaurace Riccardo Lucque a rychle přechází ke kulinárním zážitkům. "Pokud chcete ochutnat to nejlepší, dejte si jeho špagety s uzenými mušlemi, tohle jídlo vám dokonale odhalí Maurův jedinečný talent. A pak, ať už si dáte cokoliv, čeká vás jedinečná výprava za gastronomickými poklady Jaderského moře. Špičková kvalita surovin, geniální šéfkuchař a nádherné aranžmá pokrmů jsou v konečném výsledku nepřekonatelné," neskrývá své nadšení Riccardo Lucque a na závěr přidává ještě jedno doporučení. "Posaďte se na terase k poslednímu stolu na jižní straně. Ten je nejlepší."
Selský zázrak
Šéfkuchař Oldřich Sahajdák z michelinské restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise doporučuje belgickou "hospůdku" In de Wulf.
"Je to vlastně bývalý kravín ležící uprostřed polí. Aby se tam člověk dostal, musí jet velký kus po polní cestě, kde potkává jen traktory a na jejímž konci stojí malý hotel s restaurací. Je to krásné místo, jsou tu lesy a nedaleko je také moře. Ve stodole hoří oheň v krbu, u stropu jsou zavěšené šunky, které se tu udí. U krbu se peče maso a zelenina, podnik má prostě neuvěřitelnou domácí atmosféru. Šéfkuchař používá pouze lokální suroviny, které získává z okruhu dvaceti kilometrů, což je sen každého kuchaře," popisuje první dojmy z restaurace Oldřich Sahajdák a prozrazuje, jaké gastronomické klenoty zde ochutnal: "Nejvíce mě překvapil pečený celer v solné krustě, který se peče dvacet čtyři hodin u krbu, pak se nakrájí na plátky a přelije se pivní omáčkou. To bylo dokonalé. A nadchly mě také místní ústřice, které ráno vylovili z moře a podávali je s mořskou vodou dochucenou šťávou z otevřených ústřic, která se k tomu popíjí," popisuje nezapomenutelné zážitky pražský michelinský šéfkuchař a dodává, že poslední překvapení přišlo ráno, když mu připravili "hemenex" z teplých vajec právě sebraných od slepic.
Tradice v Piemontu
Manažer restaurace Bellevue Tomáš Melich doporučuje vyhlášenou michelinskou restauraci La Ciau del Tornavento.
"V nádherné krajině italského Piemontu, na kopci s výhledem do kraje plného vinic, kde se rodí Barolo a Barbaresco, stojí tradiční stylová restaurace oceněná michelinskou hvězdou. Jezdím sem pravidelně kupovat čerstvé lanýže už osm let a ještě ani jeden rok jsem si návštěvu této restaurace nenechal ujít. Atmosféra je díky famóznímu výhledu, hořícímu krbu a příjemné obsluze přímo úchvatná, stejně tak jako sklep, který skrývá desítky tisíc lahví v hodnotě přes 2 000 000 eur. Ve sklepě si navíc můžete dát aperitiv s kanapkami, a pokud budete mít opravdu zájem, pustí vás i do bankovního sejfu, kde ukrývají ty největší poklady v podobě těch nejdražších vín na světě," popisuje svůj oblíbený podnik Tomáš Melich. A co zde hosté mohou ochutnat? Šéfkuchař pracuje především s lokálními surovinami, v nabídce jsou například žabí stehýnka i další místní delikatesy. "Osobně mě nadchlo vajíčko vařené se smetanou a podávané s čerstvými bílými lanýži v dřevěné bedýnce od vína, kterou obsluha otevře až před vámi přímo na stole, načež vás okamžitě omámí nezaměnitelná vůně bílého lanýže," popisuje kulinární zážitek Tomáš Melich a upozorňuje, že k hlavnímu jídlu by měl každý vyzkoušet nějaké zdejší Barolo i Barbaresco, kterých je na místním vinném lístku opravdu hodně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist